Ikass MarjanoNo 30. aprīļa Latvijas Fotogrāfijas muzeja telpās būs aplūkojama spāņu fotogrāfa Marjano Ikasas izstāde "Zaudējumu albums". Marjano Ikasas izstāde ir stāsts par zaudējumu, kas atklāts dažāda izmēra fotogrāfijās, kuras izvietotas Latvijas Fotogrāfijas muzeja 2. un 3. stāva izstāžu zālēs. Izstādē "Zaudējumu albums" mākslinieks stāsta par savu zaudēto brāli, skumjām un tuvinieka nāves pārdzīvošanu.

"Kurš gan nav zaudējis kādu sev tuvu un dārgu cilvēku? Kurš gan no mums ne reizi nav cietis no spēcīgām sāpēm? Mirst dārgs cilvēks, mūs piepilda sāpes un dzīve pilnībā mainās. Nāve, šķiršanās, zaudējums. Vārdi, kas paliek kaut kur gaisā, pirms mūs atkal sasniedz līdzīgas sajūtas. Šis personīgais, intīmais un traģiskais fakts – sāpes, kuras, kādā no dzīves mirkļiem, ir jutusi lielākā daļa no mums, – kļūst vispārējs," stāsta pats fotogrāfs.

Šajās fotogrāfijās M. Ikasa stāsta par savu personīgo pieredzi, jaunākā brāļa zaudējumu, taču ar darbu viņš vēlas godāt visus zaudētos tuvos cilvēkus. Mākslinieks savās fotogrāfijās cenšas izprast, kas notiek ar ciešanām, sakot, ka "mēs tās jūtam, izciešam, tās mūs pavada. Soli pa solim tās izzūd, mēs pierodam un katru reizi tās kļūst jūtami pierastākas un attālinās. Vai ciešanas slēpjas kaut kur mūsos? Mēs pārstājam ciest vai arī mūsu dvēsele pierod pie sāpēm? Mums ir tiesības uz šīm ilgstošajām sāpēm un alkām pēc aizgājušā cilvēka. To godināšana ir mūsu pienākums."

Marjano Ikasa (dzimis 1964. gadā) ir godalgots spāņu mākslinieks, kurš ieguvis maģistra grādu fotogrāfijā Madridē, Spānijā. Fotogrāfs regulāri piedalās grupu izstādēs Portugālē un Spānijā. Viņa pazīstamākie fotoprojekti ir "Noziegums vai vajadzība?" ("¿Delito o Necesidad?") un "Atos alde, lielo meistaru attēlotais" ("Atos alde, retratado por los grandes maestros"). Viņš ir ticis izvirzīts kā finālists vairākos nacionāla mēroga fotogrāfiju konkursos un atzīstams par vienu no neparastākajiem mūsdienu Spānijas fotomāksliniekiem. 2012. gadā Mariano Ikasa tika apbalvots arī Kauņas fotofestivālā Lietuvā.

Tikšanās ar autoru arī 2. maijā plkst. 17:30 Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Laipni aicināti visi, ieeja pasākumā bez maksas.

Izstādes atklāšana paredzēta Spānijas kultūras nedēļas ietvaros, 30.aprīlī plkst. 17.00, Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Mārstaļu ielā 8, Vecrīgā.

Mariano Icaza 12


Sekot jaunumiem