Monumentālā kustībaLīdz ar siltāka laika iestāšanos, pilsētās aktivizējas velo braucēji, kā arī kļūst aktuāli jautājumi par atbilstošu un sakārtotu infrastruktūru, kas pielāgota veselīga dzīvesveida piekritējiem – riteņbraucējiem.
Dānijas Karalistes vēstniecība un Dānijas Kultūras institūts 21. aprīlī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Oranžērijas telpās atklās velo-foto izstādi "Monumentālā kustība". Izstāde notiks paralēli NB8 (Ziemeļvalstu-Baltijas) sanāksmei.
21. aprīlī plkst. 10.00 V. E. Dānijas Ārlietu ministrs Kristians Jensens kopā ar V. E. Dānijas vēstnieku Latvijā Hansu Brasku un citiem velo aktīvistiem dosies pavasarīgā izbraucienā ar velosipēdiem pa Rīgas ielām līdz izstādes atklāšanas vietai – Latvijas Nacionālajā bibliotēkā – lai ap plkst. 10.30 oficiāli atklātu dāņu fotogrāfa un pilsētvides eksperta Mikaela Kolvilles-Andersena velo-foto izstādi "Monumentālā kustība".
Mikaels Kolville-Andersens, kas ir šīs izstādes autors, zināms arī kā mobilitātes un pilsētvides eksperts no Dānijas, kas sevi dēvē par "velosipēdu antropologu". M. Kolville-Andersens ir vadījis neskaitāmas lekcijas gan Eiropā, gan ārpus tās, stāstot, kā pilsētas spēj un kā tām vajadzētu savā vidē iekļaut velosipēdu kā akceptētu un respektētu transporta veidu. Viņa lekcijas vienmēr izcēlušās ar atraktīvu un tiešu stāstījumu, kas raisījis diskusijas un debates gan lekciju telpās, gan pēc tam ārpus tām.
Šī izstāde ir nepastarpināts pilsētas kustības attēlojums. Urbānā mobilitāte nav tikai vispārīgs jēdziens kā varētu šķist. Lai pilsēta kļūtu draudzīga riteņbraukšanai, ir jāsadarbojas dažādām pusēm. Šajā izstādē M. Kolville-Andersens piedāvā unikālu lingvistisku pieeju, izmantojot dizainu kā kopsaucēju visam, sākot no aktīvas propagandas līdz satiksmes regulācijai.
Varbūt vajadzētu riteņbraukšanas infrastruktūru radīt pēc dizaina, kā mēs radām tosterus un zobu sukas? Izmantojot pamata dizaina principus plānošanā un inženierzinātnē, riteņbraukšanas kultūra un infrastruktūra kļūst labāk saprotama un tiešākā veidā norāda uz nepilnībām, kam būtu jāpievērš uzmanība.
Pēdējo gandrīz 80 gadu laikā satiksmes infrastruktūras attīstība bija iestrēgusi, satiksmes plānotāji un inženieri lielā mērā dzīvoja tādā pašā 20. gadsimta 20. gadu realitātē. Beidzot pienācis laiks iet uz priekšu, un varbūt tieši pareizs dizains ir iespēja, kā mainīt lietas?
Izstādi organizē Dānijas Karalistes vēstniecība Latvijā un Dānijas Kultūras institūts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku.
Izstāde Latvijas Nacionālās bibliotēkas Oranžērijā būs apskatāma līdz 15. maijam.
Ieeja bez maksas.