Jānis Naglis kāzu portretiLaikā no 1.oktobra līdz 14.oktobrim tirdzniecības centrā "Mols" būs apskatāma fotogrāfa Jāņa Nagļa fotoizstāde "Kāzu portreti", kurā vienuviet apkopoti 12 fotogrāfa spilgtākie darbi. Šajā laikā "Molā" būs aplūkojama arī kāzu kleita, kuras tapšanā izlietoti 30 km diega un 70 m auduma.

"Kāzu fotoizstāde pie mums top saskaņā ar gaidāmo pasākumu - "Maģiskās kāzas Molā", kas norisināsies šī gada maģiskākajā datumā 10.10.10. Šī pasākuma laikā 10 laimīgie pāri teiks viens otram "Jāvārdu" LNT tiešraidē visas Latvijas skatītāju priekšā. Manuprāt, gan izstāde, gan unikālā kāzu kleita, gan gaidāmās kāzas varētu iedvesmot daudzus pārus spert kādu skaistu soli savā dzīvē", stāsta Lelde Gangnuse, tirdzniecības centra "Mols" menedžere.

J. Naglis skaidro, ka sabiedrībā valda plaši pazīstams stereotips par to, ka portrets ir klasiskais dokumentu foto formāts, respektīvi - nofotografēta seja no priekšpuses. Bet patiesībā portrets ir jebkura formāta bilde, kuras mērķis ir raksturot fotografējamo objektu. Fotogrāfs uzsver, ka to gan nevajadzētu jaukt ar reportāžas foto, jo tajā atspoguļo kādu notikumu savā interpretācijā. Mēdz teikt, ka portrets ir izdevies lieliski, ja bildē fotogrāfs ir notvēris cilvēka patieso būtību. Izstāde savā ziņā varētu būt mēģinājums lauzt šo stereotipu.

"Savos portretos es cenšos attēlot to emocionālo saikni, kas varētu būt starp pāri, tāpēc cenšos bildēm izvēlēties fonus ar spilgtām un izteiksmīgām krāsām vai arī maigu dabīgo apgaismojumu. Lai izdotos labas bildes, pārim ir jāuzticas fotogrāfam, tāpēc pirms izvēlēties savu fotogrāfu, ar viņu noteikti vajadzētu iepazīties arī pirms kāzām. Ar to, ka fotogrāfam mājas lapā ir skaistas bildes, bieži var būt par maz, jo fotografēšana kāzās lielā mēra ir kā komandas darbs, kurā katram ir savi pienākumi. Manos pienākumos ir visi tehniskās dabas jautājumi, bet jaunā pāra pienākumos ietilpst laika un enerģijas atveltīšana procesam", uzsver J. Naglis.

"Pāri kāzās izvēlas gan tādas tipiskas fotografēšanās vietas kā AB dambis un "Saules akmens", gan jautā par vietām, kurās iepriekš neviens nav fotografējies. Runājot par neparastajām vietām, varu piebilst, ka izstādē būs aplūkojama viena bilde, kuras uzņemšanas brīdī es stāvēju līdz kaklam ūdenī izstiepies uz pirkstgaliem, lai nesaslapinātu fotoaparātu", pieredzē dalās J. Naglis.

Izstādē aplūkojamie foto portreti tapuši 2009. un 2010. gadā. J. Naglis kāzas fotografē jau 6 gadus un kopumā strādājis vairāk kā 70 kāzās. Izstāde tapusi, pateicoties uzņēmuma "Picture Happy" finansiālajam atbalstam.

Kāzu kleita, kas būs aplūkojama "Molā" kopā ar foto izstādi, tapusi mēnesi, jo visa tās svārku daļa ir tīrs roku darbs, kas sastāv turpat no 600 ziediem. Korsetes daļa izšūta ar smalkām mežģīnēm, kurām papildus maigu spīdumu piedod ar roku izšūtas pērlītes un Swarovski kristāli. Kleitas svārku daļas diametrs ir 2 metri. Tās tapšanā izlietoti 30 000 m jeb 30 km diega un 70 m auduma.

"Kleita sākotnēji tika šūta speciāli "Fiesta Expo 2010" modes skatei. Kaut arī tā bija domāta kā šova kleita, atradās arī līgava, kura šo kleitas modeli izvēlējās savai lielajai dienai. Kāzas notika pilī, tāpēc domāju, ka tās vilkšanai tika izvēlēta pareizā vieta. Kāzu kleitu radīšana man ir īpašs process - tas ir pastāvīgs adrenalīns, enerģijas pieplūde un nebeidzama svētku sajūta, kas neļauj novecot", stāsta Ingrīda Vaivade, modes māksliniece un modes dizaina studijas "Ingrīda" dibinātāja.

Ingrīdas kleita