Back from dust, Elīna Ruka, 2015. gadsLatvijas Fotogrāfijas muzeja raidieraksta “Fotogrāfu balss muzejā” nākamais viesis – mākslas fotogrāfe Elīna Ruka! Aicinām visus sūtīt fotogrāfei domātos jautājumus uz muzeja e-pastu.
Latvijas Fotogrāfijas muzejs 2021. gada sezonā organizē jaunu, izglītojošu programmu plašai auditorijai – raidierakstu (podkāstu) ciklu “Fotogrāfa balss muzejā”, kurš sastāvēs no astoņām intervijām ar latviešu fotogrāfiem. Programma radīta ar mērķi veicināt aktīvu sadarbību starp institūciju, fotogrāfiem un sabiedrību, kā arī raisīt diskusiju par fotogrāfa darbu, tā specifiku un apspriest nozarei aktuālus tematus. Šīs sarunas fotogrāfiem sniegs iespēju paust savas idejas un nostāju vidē, kurā tās netiek interpretētas vai pārveidotas citu vārdiem, tādējādi saglabājot paša autora vēstījumu par savu darbu.
Viena no svarīgākajām raidieraksta daļām būs muzeja sekotāju un interesentu līdzdalība – jautājumi! Šoreiz aicinām visus interesentus līdz 2021. gada 3. jūnijam iesūtīt jautājumus mākslas fotogrāfei Elīnai Rukai.
Strādājot ar fotogrāfiju, Elīnu Ruku interesē medija robežas, tradīciju pārskatīšana. Viņai patīk pētīt gan materiālu, gan tā formu. Fotogrāfe savos darbos bieži izmanto caurspīdīgu materiālu – foto plēvi; vispirms tā ir norāde uz ūdens dabu – caurspīdīgumu; kad materiāls apdrukāts, tas turpina spēli starp attēlu un materiāla īpašībām, kā arī aizpilda robus zināšanās un pieredzes trūkumā par ūdeni. Māksliniece griež, veido un kārto fotogrāfijas slāņos, it kā secētu ūdeni, lai uzzinātu, kas slēpjas dziļākos slāņos, izveidojot savu interpretāciju par realitāti, zināšanām, kustību un dziļumu. Pievienojot līmlenti, novelkot līnijas, viņa rada stabilitāti un drošības sajūtu, lai gan ūdenim tāda nepiemīt. Savukārt telpiskajos darbos formas kļūst līdzīgākas ūdens kustībai, veidojot apņemošu pieredzi.
Impulss pievērsties ūdens tēmai autorei radās neizpratnes dēļ, kā tas spēj vienlaicīgi ar milzu spēku vilināt un atgrūst. Ūdens nepārtrauktā kustība, amorfā daba, daudzveidīgums un dažādība, mainība un noslēpumainība ir stimuls autores padziļinātai tēmas izpētei un mākslas radīšanai. Strādāt ar šo tēmu, viņasprāt, vienlaikus ir vērot un domāt par vienmēr mainīgo dzīvē, mūsos un fotogrāfijā.
Elīna Ruka (1981) ieguvusi maģistra grādu mākslas fotogrāfijā Kolumbijas koledžā Čikāgā (2016), bakalaura grādu fotogrāfijā Kondē skolā Francijā (2009). Kopš 2008. gada piedalījusies izstādēs ASV, Beļģijā, Dānijā, Francijā, Lietuvā un Latvijā. 2013. gadā ieguvusi prestižo Fulbraita stipendiju maģistratūras studijām ASV, 2015. gadā Jāņa Grundmaņa stipendiju studijām ASV. 2016. gadā Albert P. Weisman balvu projekta pabeigšanai un Ruth and Harold Chenven Foundation mākslinieka apbalvojumu. 2017. gadā Elīna Ruka iekļuva Photo Lucida Critical Mass finālā. Rukas darbi publicēti Aint-Bad izdevumā „Curator's Choice” (2017), Latvijas Fotogrāfijas gadagrāmatā (2013), „Generation of Place: Image, Memory and Fictio in the Baltics” (2011). Rukas darbi iekļauti Zuzānu kolekcijā, Detroit Center for Contemporary Photography New Directions kolekcijā un The Sondra Gilman and Celso Gonzalez-Falla privātkolekcijā.
Jautājumus sūtīt uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai aizpildot veidlapu https://bit.ly/FBM_Ruka, tos arī iespējams uzdot, rakstot privātu ziņu uz kādu no muzeja oficiālajiem sociālajiem tīkliem Facebook, Instagram, Twitter: @Fotomuzejs.
Elīnas Rukas darbu paraugus var apskatīt fotogrāfes mājas lapā: www.elinaruka.net vai Instagram lapā: @elinaruka, kā arī galerijās Fotogrāfijas muzeja sociālajos tīklos un e-pastā.
Iespriekšējos raidījumus, kuros runā Aivars Liepiņš un Agnese Zeltiņa, iespējams noklausīties muzeja mājas lapā: http://bit.ly/raidieraksti.
Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Decalage Horaire, Elīna Ruka, 2018. gads

A Pile of Shore, Elīna Ruka, 2019. gads

Immersion, Elīna Ruka, 2018. gads

Reciprocally, Elīna Ruka, 2018. gads

Relativity, Elīna Ruka, 2016. gads