Viltota Mēness fotogrāfijaFotogrāfiju manipulēšana jau pazīstama no seniem laikiem. Kādreiz tā bija pat populārāka nodarbe nekā mūsdienās, jo tagad ir standarti un ētikas normas, kas neļauj fotožurnālistiem manipulēt fotoattēlus un sagrozīt faktus. Tā kā nopietniem izdevumiem tas ir nozīmīgs fakts - atainot īstenību, tad tam pievērš pastiprinātu uzmanību un skandāli mēdz būt nopietnāki un arī šādas fotogrāfijas kļūst slavenas. Vai nav vienalga kādā veidā jūsu fotogrāfija iegūst popularitāti? Visai interesanti ir papētīt foto vēsturi un kā tad tiek manipulētas šīs fotogrāfijas agrāk.
Viena no slavenākajām un vecākajām fotogrāfijām ir ukraiņu fotogrāfa Jevgēņija Haldeja 1945. gadā uzvaras dienā nofotografēta - Sarkanās armijas karoga novietošana virs Reihstāga. Izrādās oriģinālajā fotogrāfijā sarkanarmietim ir redzami divi pulksteņi (uz abām rokām), tātad viņš bija aplaupījis civiliedzīvotājus. Tāpat ļoti bieži padomju savienībā tika manipulētas fotogrāfijas, jo ar medijiem varēja ietekmēt darbaļaužu viedokli. Piemēram, no fotogrāfijām tika dzēstas personas, kas bija dzimtenes nodevēji un represētās personas.
Viens no interesantiem resursiem ir šis: sree.net
Vēl labs manipulēto fotogrāfiju apkopojums skatāms te: blogs.photopreneur.com
Aukstā kara laikā arī manipulēja ar fotogrāfijām un veica pasaules mēroga manipulācijas. Izrādās uz Mēness pirmās uzņemtās fotogrāfijas arī ir NASA viltojums visticamāk AREA 51 bāzē, kur it kā tajā pašā gadā atrada lidojošo šķīvīti un no tā tad arī sākās datortehnoloģijas un visas mūsdienu modernās tehnoloģijas. Fotogrāfijas ir analizējuši ļoti daudzi speciālisti un viņu viedoklim grūti nepiekrist, piemēram, šeit detalizēti izklāstīs kas ir kas un kādēļ tā ir montāža: lunaranomalies.com
Kaut vai daži neapstrīdami fakti - bildēs nav redzamas zvaigznes, ASV karogs lepni plivinājās vējā, kaut gan uz Mēness nav gaisa. Un nemaz dīvaini neliekas, ka jau tālajā 1969. gadā ar filmiņu aparātiem bija iespējams iegūt tūkstošiem ļoti labas kvalitātes fotogrāfijas, un tas pie nosacījuma, ka ar kameru nebija vienkārši operēt (ne iekadrēt, ne mainīt uzstādījumus, ne izgaismojumi utt.), kā arī to visu veiksmīgi nogādāt atpakaļ uz zemes? Galvenā kļūda ļoti daudzās fotogrāfijās ir gaisma. Tādēļ tas ir viens no viltojumu atklāšanas pamatelementiem jebkurā laikmetā - arī mūsdienās.
Viltotais fotoaparāts
Fotogrāfijā varat pavērot kā krīt gaismas - uz redzamā kosmonauta tā krīt no sāniem, bet atstarotais astronauts ir apgaismots no priekšas. Īsti mākslas foto ar perfektu kadrējumu un nez kurš viņu nofotografējis no šāda augsta leņķa?