Andrejs Lenkevičs. "Tradicionālās Koliadki brīvdienas". 2009No 2011. gada 2. jūlija līdz 7. augustam kim? laikmetīgās mākslas centrā būs apskatāma baltkrievu fotogrāfa Andreja Lenkeviča fotoizstāde "Pagānisms". Ekspozīcijā būs apskatāmas ap 30 melnbaltās fotogrāfijas, kuras apkopo liecības par vēl aizvien dzīvo pagānu kultūru Baltkrievijas lauku apvidos.

Strādājot pie fotogrāfiju sērijas "Pagānisms", Lenkevičs apceļoja ciematus Baltkrievijā, dokumentējot vēl aizvien saglabājušās pagānisma tradīcijas. Autora nostāja par projektu ir šāda: "Es centos atbildēt uz jautājumu, kas mēs, baltkrievi, bijām agrāk un kas mēs esam šodien?"

Pagānu kultūrai Baltkrievijā ir ļoti senas saknes un tās tradīcijas tika pārņemtas no baltu un somugru ciltīm. Pagānisms ir spējis pārdzīvot sociālos un politiskos režīmus, arī 70 komunisma gadus, un saglabājis dzīvu pašu svarīgāko - īpašu uzmanību un cieņu pret dabu. Lielākā daļa pagānisma paražu saistās ar dabas atjaunošanos - pavasara sagaidīšanu, ražas novākšanas laiku, Jāņu nakti utt. Lietas, kas pirmajā mirklī var šķist banālas, piemēram, kā akmens, koks, augs, vainags vai ceļš, izrādās ir apvītas ar simbolisku nozīmi un ir dzīvas.

Sērijai "Pagānisms" ir izteikti antropoloģisks raksturs. Tas tiek atainots veidā, kā Lenkevičs fotogrāfējis cilvēku portretus - frontāli un dabiskā vidē. Tajā pašā laikā attēlos ir kaut kas noslēpumains: lai arī rituāli tiek dokumentēti, tajos ir kaut kas tāds, kas vērotājam nav pilnībā izprotams un tātad - nav arī pieejams. Fotogrāfijas pētniece no Baltkrievijas Svetlana Poļeščuka raksta: "Andrejs ir spējis notvert pašu pagānisma raksturu: tas vienlaicīgi ir klātesošs un neesošs, pamanāms un apslēpts, acīmredzams un noslēpumains, literārs un mistisks." Līdzās portretfotogrāfijām esošie dabasskati, dzīvnieku un citi attēli liek ticēt, ka pagāniskā pasaule tiešām eksistē.

Andrejs Lenkevičs (Андрей Ленкевич, 1981) ir viens no pazīstamākajiem baltkrievu fotodokumentālistiem, kurš ar savām fotogrāfijām ir piedalījies vairāk nekā 50 personālizstādēs un grupu izstādēs Eiropā, Āzijā un ASV. Viņa darbi publicēti tādos starptautiskos izdevumos kā "The New York Times", "Spiegel", "GEO", "Vanity Fair", "Readers Digest" u.c. Andrejs Lenkevičs ir saņēmis vairākas balvas par "Pagānu tradīcijām Baltkrievijā". 2010. gadā tika izdota Lenkeviča grāmata "Pagānisms".

 

Izstādes kurators: Arnis Balčus

Izstādi organizē: biedrība "KultKom"

 

Atklāšana: 2011. gada 1. jūlijā plkst. 19:00

 

Izstāde skatāma kim? 2. stāvā:

trešdien, piektdien 14:00 - 19:00

ceturtdien 14:00 - 20:00

sestdien, svētdien 12:00 - 18:00

 

Ieeja izstādē - bez maksas

 

kim? laikmetīgās mākslas centrs

Spīķeri, Maskavas iela 12/1

www.kim.lv