Gunārs Binde2008. gada 27. decembrī izcilajam fotogrāfam Gunāram Bindem apritēja 75 gadi. Rīgas pilsētas izstāžu zāle RĪGAS MĀKSLAS TELPA šo nozīmīgo notikumu atzīmēs ar plašu mākslinieka retrospektīvu izstādi "Meistars. Gunārs Binde. Fotogrāfija", kas Lielajā zālē būs apskatāma no 2009. gada 29. janvāra līdz 8. martam.

Gunāra Bindes vārds un darbi ir plaši zināmi kā Latvijā, tā arī ārpus mūsu zemes robežām. Viņa autordarbi jau kļuvuši par fotogrāfijas klasiku. Plaši pazīstamie meistara veidotie Latvijas inteliģences portreti un sieviešu akti izceļas ar savu neatkārtojamo stilistiku, no momenta tvēriena dinamiskumu un dramatisma līdz poētiski liriskām noskaņām, piemēram, E. Smiļģa portrets, "Meitene ar krustiņu" u.c. Savā daiļradē mākslinieks konsekventi ir uzticīgs klasiskajai melnbaltai fotogrāfijai un optiskajai foto kamerai, nepārstājot filigrāni eksperimentēt ar formu un gaismu iespējām.

Izstāde sniegs unikālu iespēju plašākam skatītāju lokam iepazīt no jauna, vai atkal redzēties ar Gunāra Bindes darbiem, izprast meistara fenomenu, atklāt maz zināmas viņa daiļrades šķautnes - no pirmajiem šedevriem un vēl neredzētiem arhīva materiāliem līdz pēdējos gados tapušām jaunām foto sērijām. Izstādes materiālus paredzēts grupēt vairākās tematiskās sadaļās:
- teātris un kino,
- fotogrāfa Gunāra Bindes un mākslinieka Arnolda Plauža radošai tandēms,
- meistars un modeļi,
- portreti vai "cilvēki, kurus es satiku",
- aktu sērija ar mākslas zinātnieci un modeli Sarmīti Sīli,
- darbu sērija "Lidojums",
- pavisam nesen pabeigtā un Latvijā vēl neeksponētā darbu sērija "Erotika".

Viena no Bindes galvenajām tēmām vienmēr ir bijusi SIEVIETE. Tā ir tēma, kas izvijas cauri visai mākslinieka daiļradei, un kurā viņš arī šodien rod arvien jaunas radošās ierosmes. Šī tēma ir arī kinorežisores Ināras Kolmanes, kas ir arī šī izstādes projekta idejas autore un iniciatore, jaunākās dokumentālās filmas "Akts" pamatā. Filma ir stāsts par mākslas darba tapšanu, par modeli un foto mākslinieku, par Sarmīti Sīli un Gunāru Bindi, par unikālu akta fotogrāfiju sēriju, kas joprojām tiek turpināta. Filmas īpašo stilistiku veiksmīgi papildinājusi arī viena no filmēšanas norises vietām - galveno varoņu drauga, savdabīgā un interesantā mākslinieka Arnolda Plauža mājas studija, kā arī viņa paša klātbūtne, kas nu jau pārtapusi arī kinematogrāfiskā piemiņā izcilai draudzībai, kas radījusi unikālus mākslas darbus. Filmas pirmizrāde notika 2008. gada novembrī kinoteātrī "Rīga", speciāli tās seansi arī bagātinās meistara izstādes norisi RĪGAS MĀKSLAS TELPĀ. Tāpat arī izstādes laikā paredzēts demonstrēt Gunāra Bindes un Arnolda Plauža 1960. gados tapušās eksperimentālās filmas no VKFFD arhīva un organizēt speciālas tikšanās ar mākslinieku un viņa domu biedriem.

Izstādes atklāšana: 29. javārī plkst. 18:00.

Izstādi organizē:
Rīgas pilsētas izstāžu zāle RĪGAS MĀKSLAS TELPA sadarbībā ar filmu studiju DEVIŅI
Izstādes kuratore:
Sarmīte Sīle
Izstādes scenogrāfs:
Andris Vītoliņš

Rīgas mākslas telpas darba laiks: O. - Sv. 12:00 - 19:30 (kase strādā līdz 19:00).
Adrese: Kungu iela 3.

Sekot jaunumiem