A.Demenkova ielūgums plakātsNo 10. maija līdz 10. jūnijam Latvijas Fotogrāfijas muzeja abos stāvos apskatāma krievu fotogrāfes Aleksandras Demenkovas fotoizstāde "Zudušo sapņu teritorija". Darbs pie melnbalto fotogrāfiju sērijas sācies 2007. gadā, kad fotogrāfe papildinājusi fotogrāfiskās zināšanas Pasaules preses foto (World Press Photo) Jūpa Svārta (Joop Swart) meistarklasē jaunajiem fotožurnālistiem. Apmeklējot vairākus Tveras apgabala ciemus, psihiatrisko slimnīcu Ņepovā un citus Krievijas lauku rajonus, fotogrāfe fiksējusi dažādus notikumus to cilvēku dzīvē, kas parasti tiek pieskaitīti sociāli ne tik veiksmīgai sabiedrības daļai. Dažkārt dokumentētajiem cilvēkiem nav pat vārdu, ir tikai iesaukas - Skačoks, Lohmatijs, Mormiška u.c. "Šī pieredze man lika aizdomāties par to, cik relatīva ir stabilitāte, ko rada mūsu ģimenes, cik šaura tomēr ir robeža starp garīgo vai fizisko veselību un slimību: bezrūpīga ikdiena un posts, cerība un izmisums, brīvība un mūža ieslodzījums ir turpat blakus viens otram," stāsta fotogrāfe. Fotogrāfijas atspoguļo cilvēku ilgas pēc sapratnes, mīlestības un sapņus, kas varbūt ir bijuši, taču sastopoties ar dzīves grūtībām pazaudēti vai varbūt nekad nav sniegušies tālāk par kārtējo alkohola glāzīti. "Zudušo sapņu teritorija" ir šo cilvēku patiesie stāsti fotogrāfijās.

Aleksandra Demenkova dzimusi 1980. gadā, Krievijas pilsētā Kingisepā, kas atrodas 100 kilometrus no Pēterburgas. 1998. gadā fotogrāfe ieradās Pēterburgā studēt un tikai tad ieraudzīja pirmo foto izstādi. Līdz tam brīdim Aleksandra fotogrāfijas bija redzējusi tikai avīzēs un nebija domājusi, ka tās varētu būt izstādītas arī galerijās un muzejos. Savas fotogrāfes gaitas viņa uzsākusi 1999. gadā. 2002. gadā fotogrāfe absolvējusi Fotožurnālisma fakultāti Pēterburgā un kopš 2007. gada aktīvi piedalījusies dažādās starptautiska mēroga meistarklasēs. Aleksandra Demenkova līdz šim ir uzņēmusi tikai dokumentālas melnbaltās fotogrāfijas, kas fotografētas ar analogo fotokameru. Fotogrāfei bijušas vairākas grupas un personālizstādes Krievijā, Nīderlandē, Kanādā, Francijā un Lielbritānijā. Aleksandra Demenkova Pēterburgā saņēmusi balvu "Labākais preses fotogrāfs 2006". Fotogrāfe aktīvi piedalās dažādos starptautiskos fotogrāfijas nozarei veltītajos festivālos un foto aktivitātēs, viņas darbi atrodas Amsterdamas Vizuālās mākslas centra un privātajās kolekcijās.

Izstādes atklāšana paredzēta ceturtdien, 10.maijā, plkst. 17:00. Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Mārstaļu ielā 8 (ieeja no Alksnāju ielas).

Tikšanās ar autori paredzēta Latvijas Fotogrāfijas muzejā 11. maijā, plkst. 18:00. Ieeja par ziedojumu: 2Ls. Pasākumu rīko LFM sadarbībā ar ISSP.

Aleksandras Demenkovas foto

Aleksandras Demenkovas foto

Aleksandras Demenkovas foto