27. janvārī, plkst. 15.00 Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī – muzejā tiks atklāta fotogrāfiju izstāde "Aleksandra Čaka Rīga". Izstādē apskatāmas Roberta Johansona (1877 – 1959) un Pētera Šmita (1882 – 1973) fotogrāfijas, kas tapušas 20. gadsimta 20.-30. gados Rīgā. Izstāde būs apskatāma līdz 12. martam.
Aleksandra Čaka dzīves laika Rīgu ir iespējams iztēloties, lasot viņa un līdzgaitnieku literāro mantojumu, baudot melnbalto kino un skatot tā laika fotogrāfijas. Izstādē "Aleksandra Čaka Rīga" būs iespēja sajust to ielu vilinājumu un smaržu, kādu ir aprakstījis dzejnieks Aleksandrs Čaks.


Fotogrāfiju autori ir divi latviešu fotogrāfijas nozares aizsācēji. Roberts Johansons bija godājams salona uzņēmumu meistars, nenovērtējama foto dokumentu arhīva autors un mākslinieks, kas piedalījies daudz un dažādās izstādēs Latvijā, Krievijā, Londonā, Romā un Ņujorkā. Daudzi Rīgas skatu uzņēmumi tapuši 20. gadsimta 20. gadu nogalē un 30. gados, izmantojot atbilstošus tehniskos paņēmienus (objektīvs, gaismas virziens un kompozīcija), lai iemūžinātu konkrētus objektus ar mērķi saglabāt attiecīgā laika brīža izjūtas. Toties Pēteris Šmits ir viens no stereofotogrāfijas aizsācējiem Latvijā. Tā ir telpiska fotogrāfija, kura kalpojusi par pamatu mūsdienu 3D kino attīstībai, un tās pamatā tiek izmantotas cilvēka redzes īpatnības – spēja uztvert attēlu reljefi. Pēteris Šmits piedalījies gan vietējās, gan starptautiskajās fotoizstādēs ar stereofotogrāfijām un etnogrāfiskajiem uzņēmumiem.
Izstāde tapusi sadarbībā ar muzeju "Mencendorfa nams".
Papildinformācija: Antra Medne, Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis – muzejs, tālr.: 67105942, 28359901; E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.; interneta vietne: www.cakamuzejs.lv.


Sekot jaunumiem