Duncker Vietējais Laiks Somu fotogrāfs3. septembrī Rīgā, Kaļķu ielas galerijā "Carousell", Laikmetīgās mākslas centrs atklās somu fotogrāfa Henrika Dunkera izstādi "Vietējais laiks". Izstādē būs apskatāmi divi jaunākie mākslinieka fotogrāfiju cikli "Ja Nokija būtu vieta..." un "Rados ar Latviju".

Henriks Dunkers darbojas kā sava laika hronists, ar savu antropoloģisko un ironisko skatu atrodot paradoksālo un absurdo ikvienam atpazīstamā un neinscenētā ikdienā. Sarkasma pilnais fotogrāfiju cikls Ja Nokija būtu vieta... (If Nokia were a place...) tapis trīs gadu laikā nelielā Somijas ciematā, kas nes Somijas industrijas lepnuma un pasaulslavenā zīmola vārdu - Nokia. Ātri vien mākslinieks atskāris, ka abus nosaukumus - Nokiju un Nokiju - vairs nesaista nekas, bet viņš pats ir viens no daudzajiem interesentiem un žurnālistu bariem, kas no visas pasaules brauc apmeklēt ciematu.

Laimīgas nejaušības dēļ Henrika Dunkera skats ticis vērsts arī uz Latviju. Cikls Rados ar Latviju (Relating Latvia) ir daļēji mīlestības stāsts, kas saistās ar autora aklimatizāciju citādā kultūrā un iejušanos sievas ģimenē, apkārtnes estētikā un informatīvā izolācijā. Tas tapis piecu gadu garumā, dokumentējot galvenokārt ikdienišķas Latvijas lauku faktūras, krāsas, ornamentus un sadzīves priekšmetu kompozīcijas, kas latviešu skatītājām šķiet kaut kas ļoti atpazīstams, tomēr pamanīts pateicoties skatam no "ārpuses". Lai gan autora skats joprojām pievēršas pat groteskām detaļām, šoreiz interesi vadījis prieks, kas atspoguļojas sirsnīgākās fotogrāfijās.

Mākslas projekta "Survival Kit" ietvaros septembrī tiks izdota arī kabatas izmēra "Henrika Dunkera izdzīvošanas rokasgrāmata" (A Survival Handbook by Henrik Duncker). Grāmatas vēstījums un veltījums ir cilvēkam būt brīvam, dzīvot pa savam. 128 lappusēs apvienotas fotogrāfijas no mākslinieka pēdējo desmit gadu darbības, tapusi fotokritiķa Kārļa Vērpes eseja "Tēlu mežs", kas tulkota angļu valodā. Grāmatas dizaina autors ir latviešu dizaineris Zigmunds Lapsa.

Izstāde "Vietējais laiks"
Vieta: Galerija "Carousell", Kaļķu iela 2, Rīga.
Atvērta: 2.09.2009-29.09.2009; T.-Sv. 14:00-20:00; Survival Kit projekta nedēļā arī durvis vērtas P; O
Ieejas maksa: -
Organizē: Laikmetīgās mākslas centrs

Somu mākslinieks Henriks Dunkers (Henrik Duncker) (dz. 1963) dzīvo Helsinkos un regulāri apmeklē Latviju, kur dzīvo viņa sievas ģimene un draugi. Pirms pievēršanās fotogrāfijas studijām Helsinku Mākslas un dizaina universitātē 1988. gadā, Henriks spēlēja rokgrupā Kadotetut (Zudušie), vienā no pirmajām Rietumu grupām, kas koncertējusi Maskavā 1985. gadā. Paralēli muzicēšanai Henriks ieguvis galdnieka izglītību un iztiku pelnījis ar dažādiem gadījuma darbiem. 1993. gadā pabeidzis fotogrāfijas studijas un kopš tā laika strādā kā ārštata foto žurnālists, realizē savus fotoprojektus, pasniedz un pilda gadījuma pasūtījumus grafiskajā dizainā.