Lauras Krampes "mīļbildes"Izstāde "Mīļbildes" t/c Liiba pirmajā stāvā, blakus aptiekai līdz 21. aprīlim!

LAURAS KRAMPES fotogrāfijas, ROYAL CANIN Latvia labdarības projektam 2013

www.eyezoom.lv - EYEZOOM PHOTOSTUDIO

Par izstādi:

KANISTERAPIJA

Dzīvnieki spēj darīt brīnumus un palīdzēt atveseļoties. Glāsts, skatiens vai pat tikai dzīvnieka klātbūtne var būt dziedējošāka par tablešu kalniem – tas jau sen vairs nav tikai tautas dziednieku padoms, bet arī zinātniska atziņa. Divdesmitā gadsimta 50-to gadu vidū sāka attīstīties īpaša nozare – animalterapija (dzīvniekterapija), kuras viens no atzariem ir kanisterapija – suņu iesaistīšana ārstēšanas un rehabilitācijas procesā. Zinātnieki dažādās valstīs pētīja, kādu iespaidu uz dažādām slimībām atstāj dzīvnieku klātbūtne, un tika apstiprināts, ka daktera talants piemīt gan kaķiem, gan delfīniem, gan zirgiem un citiem dzīvniekiem, bet jo īpaši suņiem. Kontaktēšanos ar dzīvniekiem sāka izmantot ne tikai nervu stresa noņemšanai, bet arī cilvēku, tai skaitā ar visai nopietnām diagnozēm, ārstēšanai.

Ne katrs suns var kļūt par terapijas suni – svarīga ir gan suņa izcelsme, gan temperaments un audzināšana. Lai strādātu ar īpašiem bērniem, suns un tā saimnieks tiek speciāli apmācīti un testēti. Par terapijas suņiem var strādāt tikai mierīgi, neagresīvi suņi ar stabilu psihi, ideālu raksturu un augstu intelektu. Kanisterapijas nodarbības vada speciālists (mediķis, psihologs vai pedagogs) un kanisterarpijas asistents (apmācīts suņa pavadonis), bet galvenais ir īpaši apmācīts un uzticams suns. Nodarbības var notikt grupā vai individuāli – tas atkarīgs no nodarbību mērķa. Nodarbības ar suni var palīdzēt bērniem saliedēt kolektīvu, uzzināt daudz jauna par suņiem un saskarsmi ar tiem, mācīties it kā rotaļājoties. Individuālas nodarbības nepieciešamas rehabilitācijai, kad suns var palīdzēt bērniem ar smagām diagnozēm – autismu, bērnu trieku, dažādas izcelsmes fizisku un garīgu atpalicību utt. Kanisterapija var būt noderīga, lai mazinātu fiziskas un psiholoģiskas vardarbības sekas, komunikācijas problēmas, runas attīstības aiztures, dažādas citas problēmas... Suns darbojas kā motivators – suņa dēļ var pacensties, kopā ar suni nemanot tiek veiktas kustības un vingrinājumi, kas citādi bērnam sagādā grūtības un nepatiku.

Suņa klātbūtnē var brīvi paust savas emocijas, jo suns pieņem cilvēku neatkarīgi no viņa materiālā stāvokļa vai fiziskajām spējām. Pieskārieni, siltums, kontakts ar dzīvnieku, beznosacījuma pieņemšana ir nenovērtējamas lietas cilvēkiem, kas cieš no depresijām, neirozēm, trauksmes, dzirdes problēmām. Bērniem autistiem, kas vispār nekontaktējas ar ārpasauli, kanisterapija var būt īpaši efektīva. Bērniem ar fiziskās attīstības problēmām, kas ir atkarīgi no aprūpētājiem, suns palīdz apzināties, ka arī viņš var par kādu parūpēties un apliecināt savu varēšanu.