Uldis Briedis, "Deja ar pavāri – bijušo prokurori grieķa Zorbas garā" (1975, oktobris)No 2016. gada 22. aprīļa izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" būs skatāma starptautiska laikmetīgās mākslas un fotogrāfijas izstāde "Restart", ko rīko Rīgas fotogrāfijas biennāle sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību. Izstāde būs skatāma līdz 12. jūnijam.
Katru stundu, katru minūti mēs to vien darām kā radām aizvien jaunus atmiņu slāņus, kamēr pēdējo gadu desmitu laikā tie ir zaudējuši savu viegli gaistošo, romantiski dūmakaino, prātā uzpeldošo vīziju konsistenci, un vēlāk arī trauslā, iedzeltējušā fotopapīra vai filmiņas materialitāti. Vienlaikus tehnoloģiju pieejamība vairumam ļaužu likusi noticēt, ka, lai pilnvērtīgi dzīvotu šajā komunikāciju laikmetā, mums katram ir fotogrāfiski jādokumentē un nodomu robežās arī zibenīgi jāpublisko viss, ko mēs darām: ko ēdam, uz ko skatāmies, kā paši izskatāmies, ko esam paveikuši privātā un profesionālā izaugsmē.
Laikmetīgās mākslas un fotogrāfijas izstādi "Restart" raksturo ideja par nepieciešamību dziļāk saprast šodienas pasauli, izceļot tās dialektisko saistību ar pagātni un nākotni. Tādējādi "Restart" iekļaus 18 mākslinieku darbus, kas stāstīs un radīs iespaidus par jauna, ievērības cienīga skatījuma uz pagātni esamību un demonstrēs gluži vai meistarklasi attēlu pārstrādei mentālā piesārņojuma apstākļos. Vienlaikus izstādē tiks izvirzītas šodienas fotogrāfijas kā mākslas prakses tendences, jo moderno tehnoloģiju straujās attīstības rezultātā nākas pārvērtēt arī attēlu nozīmi un to sniegto vēstījumu.
Izstādē piedalās autori no Baltijas, Eiropas un Amerikas Savienotajām Valstīm: Amālija Ulmane (Amalia Ulman, USA), Agņeška Polska (Agnieszka Polska, PL/DE), Viteks Orskis (Witek Orski, PL), Eva Stēnrama (Eva Stenram, SE/UK), Nataša Karuana (Natasha Caruana, UK), Izabelle Vencele (Isabelle Wenzel, DE), Aleksandrs Ugajs (Alexander Ugay, KZ), Kamilla Lorelli (Camille Laurelli, FR/EE), Zane Mellupe (LV/CN), Megija Rustamova (Meggy Rustamova, GE/BE), Daņila Tkačenko (Danila Tkachenko, RU), Jana Romanova (RU), Laura Prikule (LV), Karolīna Papa (Karoliina Paappa, FI), Katinka Goldberga (Katinka Goldberg, SE/NO), Pauls Herbsts (Paul Herbst, LT/DE), Arns Anskaitis (Arnas Anskaitis, LT) un Uldis Briedis (LV).
Izstādes kuratore ir Inga Brūvere sadarbībā ar Ievu Epneri, Marīe Šēvoldu (Marie Sjovold, NO) un Aigu Dzalbi.
Rīgas fotogrāfijas biennāle (RFB) ir jauns starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz fotogrāfiju kā mākslas praksi, par prioritāti izvirzot Latvijas, Baltijas un Eiropas reģionus. Tās ietvaros vairākās Latvijas pilsētās notiks virkne fotomākslas izstāžu un izglītojoši pasākumi - simpozijs, lekcijas, tikšanās ar māksliniekiem un radošās darbnīcas. Biennāle turpmāk norisināsies katru otro gadu, tomēr dažādi pasākumi regulāri tiks rīkoti arī ārpus tās ietvariem.
Foto: Uldis Briedis, "Deja ar pavāri – bijušo prokurori grieķa Zorbas garā" (1975, oktobris)