Riitta PäiväläinenNo 26. oktobra Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs skatāma somu fotogrāfu – Jāko Kahilaniemi, Rīta Peiveleinena, Harri Pelviranta, Juha Suonpē – izstāde "Neatkarība caur lēcām". Kuratore – Tūla Alajoki.
Neatkarības pieredze, kultūras tradīcijas un atmiņas dod mums iespēju ieraudzīt un izzināt sevi un apkārtējos.
Nacionālā identitāte var mūs sakausēt kopā, bet tā arī dod īslaicīgu unikalitāti. Autonomija un vārda brīvība veido daudznacionālo un individuālo identitāti, kas vienmēr ir raksturīgāko vērtību un nozīmju summa. Kā varētu raksturot neatkarību, dzimteni un tautību, ja definēt kopīgās vērtības kļūst aizvien grūtāk, neaizmirstot mūsu pašu iesaistīšanos tautas tēla veidošanā?
Backlight foto festivāls svin savu 30 gadu jubileju un Somijas 100 gadu neatkarību, organizējot septiņu somu fotomākslinieku izstādi Eiropā. Ceļojums "Neatkarība caur lēcām" tiek realizēts sadarbībā ar Backlight foto festivālu un tā starptautiskajiem partneriem Ungārijā, Austrijā, Slovēnijā, Horvātijā, Slovākijā, Lietuvā un Latvijā, tā ir daļa no programmas, kas veltīta Somijas neatkarības simtgadei 2017. gadā.
Juhas Suonpē fotogrāfiju sērijā "Svētā melanholija" Santa Klauss tiek uzskatīts par alegoriju Somijas pilsoņa esībai, un caur viņu tiek grauti stereotipi par romantisko nacionālismu.
Harri Pelviranta projekts "Ar ieročiem var" parāda fotogrāfiskus, dokumentālus darbus no sērijas "Ziņu portreti", "Nospiedums", "Pieskāriens". Apvienojot šīs fotogrāfiju sērijas, Pelviranta novēro, ka pastāv dažādas vardarbības realitātes, kas pārklājas: aizraušanās ar šaujamieročiem, šaušanas būtība, apšaude skolā kā globāla parādība, kā arī vardarbības mediatizācija.
Rītas Peiveleinenas fotogrāfiju sērijā "Iedomu tikšanās" nojautas kalpo kā pāreja starp atmiņu un aizmirstību, starp klātbūtni un prombūtni. Peiveleinena radīja ainavas un telpas, kur izzūdošās zīmes un pēdas ļauj mums iedomāties, kas noticis pirms tam, vai arī – kurš agrāk valkāja kleitu, kas tagad kļuvusi par daļu no dekorācijas. Saknes, neatkarība un piederības sajūta rada komfortu un patvērumu, emocionālo saikni un ideju par vietu, kurā jūs vienmēr varat atgriezties.
Jāko Kahilaniemi grib iepazīt savu mežu. "100 hektāri izpratnes" ir Kahilaniemi centieni saprast 100 hektārus meža, kas viņam pieder. Ko mežs ir pieredzējis un jutis, un ko daba var piedāvāt urbanizētajiem cilvēkiem?
IZSTĀDES ATKLĀŠANA PAREDZĒTA 26. OKTOBRĪ, 2017. GADĀ, PLKST. 17:00 LATVIJAS FOTOGRĀFIJAS MUZEJĀ, MĀRSTAĻU IELĀ 8 (IEEJA NO ALKSNĀJA IELAS)
Piektdien, 27. oktobrī, plkst. 18.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejs ielūdz uz sarunu vakaru un izstādes "Neatkarība caur lēcām" aplūkošanu kopā ar kuratori Tūla Alajoki un fotogrāfu Juha Suonpē (Somija).