4. decembrī plkst. 14.00 Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēkā "Vidzeme" Brīvības ielā 206 tieka atklāta fotoizstāde "Vivat, crescat, floreat! Lai dzīvo, lai aug, lai zied! Operē Aris Lācis". Dzīve nav datorspēle, kurā galvenajam varonim piešķirtas deviņas dzīvības... Cilvēka dzīvība - vienvienīgā - sākas ar sirdspukstiem mātes klēpī... Sirds ir tā, kas uztur mūs dzīvus...

Par fotoizstādes galveno varoni Ari Lāci

Profesors Aris Lācis ir Kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikas vadītājs Valsts bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Katru gadu veic 150 līdz 200 bērnu sirds operācijas. Viņa vārds neprasa komentārus agrīna vecuma bērnu sirdskaišu diagnosticēšanā un ķirurģijā. Pasaules līmeņa atzīts speciālists. Viņa gods, sirdsapziņa un prakse - kopā ar pieredzējušu speciālistu ārstu un māsiņu kolektīvu - vairāku tūkstošu glābtu bērnu dzīvību.

Prof. Aris Lācis ir Ministru kabineta Balvas par izciliem sasniegumiem veselības aprūpē 2009. gada laureāts.

Par laikrakstu Laiks un Brīvā Latvija akciju

Vai esat dzirdējuši atziņu - koka mētelītim kabatu nav...? Cilvēks, dzīdamies pēc pasaulīgajiem labumiem - aizvien vairāk, vairāk un vairāk, šo atziņu piemirsdams, kļūst nejūtīgs pret līdzcilvēku raizēm. Tādiem sirds cieta un rokas vājas, lai atdarītu savu maciņu labdarībai. Mums pavēstāms spilgts pretēja rakstura piemērs - ārzemju tautiešu un organizāciju, pirmām kārtam Daugavas Vanagu, vērā ņemams ieguldījums Latvijas medicīnā! Tieši viņi ir bijuši tie, kas bērnu sirds ķirurģijas centram sagādājuši operēšanai nepieciešamo moderno un dārgo narkozes iekārtu, noderīgu agrīna vecuma pacientiem, autohemotransfūzijas iekārtu Cell Saver, kas operācijas laikā savāc, filtrē un pārlej paša operējamā pacienta asinis. Labdarības ziedojumu akcijā piedalījušās arī Latvijā rezidējošās ārzemju firmas Reckitt Benckiser un advokātu birojs Glimstedt un partneri, piegādātājfirma "Amerikas Baltijas Tehnoloģiju Korporācija" (direktors Rinalds Krūklis), kas rāda izpratnes priekšzīmi pašmāju potenciāliem ziedotājiem. Savu artavu snieguši daudzi ārzemju latviešu laikrakstu Laiks un Brīvā Latvija lasītāji, atsaucoties redakcijas akcijai "Palīdzēsim Latvijas mazajām sirsniņām!".

Vai daudzu bērnu dzīvības var rēķināt dažu desmitu tūkstošu latu vērtībā?

Par fotoizstādes autoru Imantu Urtānu

Visai reti nācies sastapt tādus cilvēkus, kuri vienlaikus apveltīti ar spēcīgu tehnisko un tēlaino domāšanu. Šīs izstādes autors Imants Urtāns ir izteikta šādas domāšanas un darbībspējas persona. Ar fotogrāfiju viņš nodarbojas jau no skolas gadiem un tagad sasniedzis atzīstamu profesionālu līmeni un aktivitāti. Viņam pašam šķiet, ka mantojis arī kādu daļu no tēva gleznotāja talanta, ko attīstījis fotogrāfijas jomā. Imanta Urtāna sadarbības partneri ir laikraksti Laiks un Brīvā Latvija. Autora darbi ir publicēti daudzos preses izdevumos un tie skatāmi interneta portālos.

Zinošs skatītājs šajā izstādē pamanīs autora izcilo fotogrāfisko spēju notikumus un lietas tvert, attēlot pēc būtības, emocionāli atklājot bērnu sirds ķirurģijas metru Ari Lāci un viņa komandu cīņas laukā par to vienīgo, kas cilvēkam dots - dzīvību.

Gunārs Janaitis