30. aprīlī plkst. 17.00 Doma laukumā atklās fotoizstādi Rīgā "Viena diena Latvijā 1987 / 2007", kurā fiksētie Latvijas dzīves mirkļi rosina pārdomas un diskusijas par izvēli, iespējām un pārmaiņām, ko veicinājusi Latvijas ceļš uz Eiropas Savienību.

1987. un 2007. gadā Latvijā norisinājās divas pasaules foto vēsturē unikālas akcijas "Viena diena Latvijā" un "Viena diena Latvijā. Pēc 20 gadiem". Biedrība Viena diena.lv sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā no abu akciju arhīvos esošajiem darbiem ir izveidojusi otro izstādi Rīgā "Viena diena Latvijā 1987 / 2007".

"Pieci gadi Eiropā un divdesmit gadi Baltijas ceļam ir iespēja atskatīties, kā Latvija izmantojusi iespējas, ko tai piedāvājusi iestāšanas Eiropas Savienībā, lai ietu uz priekšu. Kad ikdienā nespējam atbildēt, kā mainījusies mūsu dzīve Eiropā, tad ir vērts salīdzināt - kā dzīvojām pirms 20 gadiem un kā tagad. Veids, kā mēs vērtējam savu neseno pagātni, tieši ietekmē mūsu domas un darbus šodien", uzskata Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Iveta Šulca.

Doma laukumā izstāde būs apskatāma 24 stundas diennaktī no 30. aprīļa līdz 21. maijam, kā arī no 1. līdz 27. maijam - Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Krišjāņa Barona ielā 14, skatlogos no Elizabetes ielas puses. Izstādē iekļauta vien neliela daļa no abās fotoakcijās fiksētā, par izvēles pamatkritēriju izraugoties fotogrāfiju kvalitāti un atbilstību dokumentālajai ievirzei.

Fotoakcija "Viena diena Latvijā" ir unikāls notikums ne tikai Latvijas, bet arī pasaules kultūras dzīves kontekstā. 1987. gada 28. augustā 70 profesionāli fotogrāfi no Padomju Savienības, Somijas un Vācijas Federatīvās Republikas 24 stundas portretēja toreizējo Padomju Latviju. Fotogrāfiem tika dots vairāk nekā 700 obligāto uzdevumu un trīs brīvās izvēles tēmas. Fotografēja rūpnīcas, partijas komitejas, kolhozus, bibliotēkas, kafejnīcas, kapsētas, slimnīcas, pirtis, mājas un ielas. Fotoakcijas organizatori Jānis Krūmiņš, Gunārs Janaitis un Ints Kalniņš akcijas laikā iegūtos vairāk nekā 30 000 ļoti augstas kvalitātes fotonegatīvus nodeva glabāšanā Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā, kur tie atradās 20 gadus.

2007. gadā 31. augustā Jānis Krūmiņš, Gunārs Janaitis, Viesturs Koziols un Ilmārs Znotiņš organizēja fotoakciju "Viena diena Latvijā. Pēc 20 gadiem", piedaloties 55 profesionāliem fotogrāfiem un asistentiem, 150 īpaši uzaicinātiem fotogrāfiem un vairāk nekā 6000 fotoamatieriem no Latvijas un ārvalstīm. Minēto skaitā bija arī izcili un ļoti pazīstami fotogrāfi no tādām pasaules fotoaģentūrām kā MAGNUM, REUTERS, ASSOCIATED PRESS, SINGHUA, FRANCE-PRESSE u.c. Šoreiz dalībniekiem tika dotas 1500 obligātās tēmas un daudz brīvās izvēles tēmu. Tāpat kā pirmajā reizē fotoakcija notika 24 stundas un daudzas no obligātajām tēmām ietvēra tos pašus cilvēkus, vietas un objektus, kas tika iemūžināti pirms 20 gadiem. Fotogrāfu maršruti aptvēra visus Latvijas rajonus un sadarbība ar pašvaldībām, institūcijām un iedzīvotājiem ļāva caur fotoobjektīvu ar pietuvinātu skatu fiksēt šodienas Latvijas dzīvi, cilvēkus un notikumus. Fotoakcijas "Viena diena Latvijā. Pēc 20 gadiem" rezultātā ir tapušas vairāk nekā 500 000 kvalitatīvas un saturiski ietilpīgas fotogrāfijas.

2008. gadā notika 10 ceļojošās fotoizstādes visos Latvijas reģionos, 14 izstādes ārzemēs - ANO galvenajā ēkā Ņujorkā, Japānā, Pekinā, Anglijā un citur. Trīs ceļojošās izstādes turpina apceļot Pasauli sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju. 2008. gada maijā sadarbībā ar Jāņa Rozes izdevniecību nāca klajā fotoalbums "Viena diena Latvijā 1987/2007", kas tika atzīts par gada labāko fotoalbumu Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas vērtējumā un saņēma balvu "Zelta ābele".

Cerībā, ka šis piedzīvojums, kas aptver 20 gadu atmiņas, kļūs par kopīgu pārdzīvojumu un radīs mūsu laikam savu pievienoto vērtību Eiropas kontekstā, fotoakcijas "Viena diena Latvijā. Pēc 20 gadiem" organizatori un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā novēl izbaudīt un izdzīvot šo sajūtu gammu, un pateicas visiem, kas deva savu atbalstu un ieguldījumu akcijas tapšanas un izstāžu sagatavošanas laikā.

Papildus informāciju var gūt no fotogrāfa Ilmāra Znotiņa (mob. 29559615, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., www.ligtstalkers.org/ilmars_znotins).