NEC 2690wuxiŠobrīd tirgū ir tik liels piedāvājums, ka gandrīz nereāli ir izvēlēties kādu monitoru iegādāties darbam ar fotogrāfijām. Viens ir skaidrs – jo dārgāks monitors, jo labāks. Bet kam tad būtu jāpievērš uzmanība un vai tiešām jāpērk dārgākie monitori? Katrs var izvēlēties sev piemērotāko un lai saprastu ko izvēlēties, tad uztaisīsim tādu nelielu apkopojumu par tehnoloģijām un saišu sarakstu, lai būtu skaidrs kur ko meklēt.

Sāksim ar Wikipedia, jo tas ir viens no neatkarīgajiem resursiem, kur informācijas pareizumu "nekoriģē" sponsori, bet gan interneta lietotāji. Tātad daudzmaz uzticama informācija un samērā vienkāršā veidā izklāstīta. Iesaku sākumam iepazīties ar šo: wikipedia.org/TFT_LCD. Foto apstrādei iesaku pievērst uzmanību sadaļai par IPS monitoriem, jo vislielākās izmaiņas ir tieši monitoru markas izvēlē. Rūpīgi izlasiet par S-IPS, AS-IPS, A-TW-IPS un H-IPS. No apkopotās informācijas var saprast, ka labākie monitori šobrīd ir NEC LCD2690WUXi, Mitsubishi RDT261W 26" LCD un Planar PX2611W ar H-IPS matricu, kas šobrīd Latvijā vēl joprojām nav nopērkami (Lietuvas noliktavā gan bija). Iespējams, ka viņi nav labākie tieši jums, bet par labu cenu laba kvalitāte. Lai saprastu katras matricas priekšrocības, tad patīkams un pārskatāms kopsavilkums skatāms te: lcdresource.com/matrix-of-all-matrices.htm. Kā redzat, tad tabula nav pilnīga, jo nav kaut vai tā pati H-IPS matrica. Tomēr tajā mājas lapā autors norādījis uz citu resursu: forums.anandtech.com, kur var iegūt diezgan plašu ieskatu LCD monitoru tirgū. Ir arī diezgan pamatīgs apskats par NEC MultiSync LCD2690WUXi, ko jau sākumā minējām kā vienu no labākajiem. Bet vai vienmēr nepieciešams labākais (tas ir arī salīdzinoši dārgākais)? Reizēm var paņemt vecākas tehnoloģijas monitoru un nepārmaksāt par pēdējās paaudzes tehnoloģiju. Cenas/kvalitātes ziņā šobrīd Latvijā salīdzinoši labās cenās ir nopērkami Apple Cinema HD Display, kas pilnībā apmierinās samērā prasīgus pircējus. Bet ja negribat kā visiem un tomēr meklēsiet savu variantu, tad vēl labs ieskats tehnoloģijās ir izlasāms te: tftcentral.co.uk. Turpat var atbildēt uz jautājumiem un saņemt jau konkrētu TFT monitoru piedāvājumu tftcentral.co.uk/selector.htm. Tur gan vairāk tādas populārākās firmas pārstāvētas, bet tomēr ieskats ir. Ja nav skaidrs kādam monitoram kāda matrica, tad papildus var izmantot šo informatīvo resursu flatpanels.dk/panels.php.

Par Hitachi izstrādāto IPS tehnoloģijas attīstības vēsturi var lasīt te: ips-alpha.co.jp/ips.html. Kā redzam, tad 2004. gadā izstrādātā IPS-Pro ir arī jaunākā IPS Alpha Technology grupas matrica.

Un galu galā, ja tomēr izdomājāt, ka jums vajadzīgs kādas konkrētas firmas monitors, tad atkal var atgriezties pie Wikipedijas un skatīties apkopotos monitoru sarakstus, piemēram:
wikipedia.org/Dell_monitors

wikipedia.org/Apple_displays

Labākie profesionāliem datorgrafiķiem skaitās Eizo un LaCie monitori, kas tagad nopērkami arī Latvijā. Bet nu tomēr pašiem jālasa informācija par to, ko tad šīs kompānijas var piedāvāt vairāk nekā pārējās.

Bet ja gribās gūt vispārēju ieskatu ekrānos, tad labs resurss ir:
wikipedia.org/Visual_display_unit
Sapratīsiet galvenās atšķirības starp CRT, pasīviem LCD, TFT LCD, plazmu un penetron (tikai militārajā aviācijā). Apkopotas arī citas tehnoloģijas: DLP, FED, LED, LCOS, OLED, PDP, SED un VFD. Padziļināts ieskats TFT LCD tehnoloģijā izlasāms te: wikipedia.org/TFT_LCD.

Rakstu diez vai atjaunošu, bet būs jaunas tehnoloģijas un līdz ar to arī mainīsies labākie monitori tirgū. Uz šodienu ir prezentēts jauns NEC Multisync LCD3090WQXi 30 collu monitors ar H-ISP matricu, kas jau spējīga attēlot 97.8% no AdobeRGB krāsu telpas un 102% no NTSC [1953] krāsu skalas), kamēr NEC MultiSync LCD2690WUXi spēja attēlot tikai 91% krāsu skalu no NTSC un 93.8% no Adobe RGB krāsu telpas. Bet arī tas ir daudz salīdzinot ar citiem monitoriem. Principā jau daudziem nemaz vairāk par sRGB nav vajadzīgs, ja nestrādājat par profesionālo dizaineri. Lai gari nerakstītu, tad lieliska diskusija lasāma šeit. Pievēršat uzmanību NEC darbienieka atbildei.

Vēl rādītājs labam monitoram ir dažādas balvas. Nav noslēpums ka Mac attēlu apstrādē un tehnoloģijās ir gadu desmitiem viens no līderiem, tādēļ izstādē MacWorld 2007 NEC 26" monitors ieguva balvu - Best of Show Winner un nākošajā gadā (2008) 30" collu monitors paņēma atkal šo balvu. Jā, nepārklausījāties - ne Apple, ne Eizo, ne arī LaCie monitori šo prestižo balvu neiegūst pēdējos gadus. Bet izvēle tāpat paliek jūsu ziņā. Šis ir tikai informatīvs materiāls, lai viestu skaidrību monitoru tirgū.