LG G4Šobrīd pasaulē tiek lietoti aptuveni 5,2 miljardi mobilo telefonu, un aptuveni 83% no šiem tālruņiem ir aprīkoti ar kamerām. Nozares pārstāvji un analītiķi prognozē, ka 2015.gadā tiks uzņemts vairāk nekā viens triljons fotogrāfiju. Aizvien lielāka ar kamerām aprīkotu viedtelefonu pieejamība un izmantojamība nodrošina brīvību uzņemt fotogrāfijas jebkurā laikā un vietā, un ir sniegusi iespēju miljoniem cilvēku visā pasaulē notvert svarīgas atmiņas to notikšanas brīdī.

Ģimenes fotoPersonalizētas Ziemassvētku kartiņas un ģimenes kalendāri kļūst aizvien populārāki visā pasaulē, tāpēc, tuvojoties svētku laikam, ideālā ģimenes portreta iemūžināšana kļūst vēl aktuālāka. Tā kā lielā diena strauji tuvojas, Canon sadarbībā ar slaveno portretu fotogrāfu Kristianu Anderlu (Christian Anderl) apkopojis galvenos ieteikumus, kā uzņemt ideālu ģimenes portretu.

Tapusi jau kāda 3-ā versija FOTO terminu vārdnīcai (ENG-LAT tulkojums) un beidzot izdomāju nopublicēt pagaidu versiju, jo pārāk traki tiek internetā bojāta latviešu valoda. Vēlāk iespējams sanāks lietojamāku versiju uztaisīt. Lūgums sūtīt papildinājumus un labojumus pagaidām uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., vai izmantojot te Web lapā kontaktformu. Šajā vārdnīcā nav iekļauti elementārie vārdi (starptautiskie), kuri nerada kļūdainas tulkojuma versijas.
* - ar zvaigznītēm atzīmētie termini ir "pagaidu" versijas, jo nevar izdomāt korektāku tulkojumu un variet iesūtīt savas versijas tulkojumam.
Dažiem terminiem ir oficiālais LZA Terminoloģijas komisijas tulkojums, bet tos nevar pielietot fotogrāfijā, piemēram, "Burst mode" ir sprādzienrežīms. Tā kā fotogrāfijā to saprot savādāk, tad vietām tiek izmantoti paskaidrojošie teksti, kas nav gluži īss tulkojums un nav LZA Terminoloģijas komisijas apstiprinātā versija. LZA Terminoloģijas komisijā nestrādā fotogrāfi un tādēļ arī no šīs iestādes ienāk kaut kādi brīnumaini jaunvārdi, kurus nelieto fotogrāfi.

A

Aperture – diafragma (vēsturiski tika saukta arī par blendi vācu valodas ietekmē)

Artifacts – attēla kropļojumi*

Autofocus Lag – autofokusa aizture

B

Barrel distortion – mucveida deformācija

Barn doors - aizvirtņi

Bokeh – bokē

Bounced flash – atstarotā zibspuldzes gaisma

Bulb exposure – rokas ekspozīcija*

Burst mode – secīgu attēlu uzņemšanas režīms

C

Central shutter – centrālais slēdzis

Chromatic aberration – hromatiskā novirze

Color Space – krāsu telpa

Complex distortion - nevienmērīgā deformācija

Continuous autofocus – nepārtrauktais autofokuss

Continuous shooting – nepārtrauktā fotografēšana

Crop – kadrējuma koeficients

D

Depth of Field (DoF) – asuma dziļums vai reizēm fokusa dziļums

Digital single-lens reflex camera (DSLR) – digitālā spoguļkamera

Diaphragm blades – diafragmas lapiņas

Diaphragm (Leaf vai Central) shutter – centrālais slēdzis, reizēm saukts behind the lens shutter

Diffuser – izkliedētājs

Distortion – deformācija

Dots per inch (DPI) – punkti collā

Dynamic range – dinamiskais diapazons

E

Exposure – ekspozīcija

Exposure lock – ekspozīcijas fiksēšana

Exposure time – ekspozīcijas laiks (arī shutter speed)

Extender - konvertors

F

F-number – diafragmas skaitlis

Field curvature - lauka ieliekums

Film grain – filmas grauds

Film speed – filmas jutības indekss (ISO)

Firmware - aparātprogrammatūra

Fisheye – zivsacs

Flash - zibspuldze

Focal length – fokusa attālums

Focal plane – fokālā plakne

Focal-plane shutter (FPS) – fokālās plaknes slēdzis

Full frame – pilnkadra

G

Ghosting- māņattēls vai dubultošanās

Graduated - graduētie

Grain - grauds

H

Hot shoe – zibspuldzes pēda

I

Image ratio – malu attiecība

J

K

L

Lag time – aizture

Leaf shutter – centrālais slēdzis

Lens – objektīvs (atsevišķos gadījumos lēca)

Lens coating - dzidrinājums

Lens cup – objektīva vāciņš

Lens hood – saules blende

Lens mount – objektīva stiprinājums

Light meter - eksponometrs

Live view – tiešskates režīms

Long-focus lens – garfokusa objektīvs

Low pass filter - garo gaismas viļņu filtrs

M

Macro – makro

Manual exposure - rokas uzstādījuma ekspozīcija

Matte focusing screen – fokusēšanas matstikls

Metering mode – mērīšanas režīms

Mirror Lens - spoguļobjektīvs

Moiré – muārs

Monopod – vienkājis

Mount - bajonete

Multicoating - daudzslāņu dzidrinājums

Multiple exposure – daudzkārtējā ekspozīcija

Mustache distortion – nevienmērīgā deformācija

N

Noise - troksnis

O

Otical element - optiskais elements (lēca, pentaprizma, filtrs u.c.)

P

Perspective control lens – perspektīvas kontroles objektīvs

Photogramm - fotogramma

Photographic emulsion - emulsija

Pincushion distortion – spilvenveida deformācija

Pinhole – adatas cauruma

Push processing (vai uprating) – filmas forsēšana

R

Reflector – atstarotājs

Reflex lens - spoguļobjektīvs

Resolution – izšķirtspēja

Reversal film - diapozitīvi

S

Self-timer – laika slēdzis

Shutter – slēdzis

Shutter Release Lag - Slēdža aizture

Shutter speed – slēdža ātrums (arī exposure time)

Single-lens reflex camera, SLR - spoguļkamera

Slide film – diapozitīva filmiņa

Softbox – mīkstā gaismas kaste

Spherical aberration - sfēriskā novirze

T

Telephoto lens – teleobjektīvs

Tilt-shift lens – nobīdāms objektīvs

Timelapse – laika paātrinājums

Tonal Range – tonālais diapazons

Trigger- palaidējs

Tripod – trijkājis

Twin lens reflex (TLR) – divobjektīvu spoguļkamera

U

V

Viewfinder – skatu meklētājs

Vignetting – vinjetēšana

W

Wide-angle lens – platleņķa objektīvs

Z

Zoom – tālummaiņa, attēla mērogošana

Zoom burst – tālummaiņas eksponēšana

 

Papildus angliskie saīsinājumi latfoto.lv/fotografija/2543-interneta-lietotie-terminu-saisinajumi-fotografiem.html

LinesAr vien biežāk pēdējā laikā nākas saskarties ar to, ka parādās ļoti daudz jauni fotogrāfi, kas savas zinības guvuši kādu gadu vai divus, izglītojoties interneta foto portālos, kur it kā vērtē fotogrāfijas. Bet kas tās fotogrāfijas vērtē un kritizē? Jā, pareizi, tieši tādi paši jaunie fotogrāfi. Šādi viņi savā starpā izglītojas, gūst pieredzi un iespējams kāds izlasa arī pa kādai gudrai grāmatai vai rakstam interneta portālos. Fotogrāfija mainās, attīstās un tā nav tas pats kas gleznošana, kur reizēm daudzi grib vilkt paralēles. Ja gleznošana ir vienkārši zīmēšana, tad fotogrāfijas jēdzienā jau ir ietverta pati būtība – zīmēšana ar gaismu. Tātad kopējais ir tikai zīmēšana. Protams, var kombinēt šīs lietas, veidot jaunas (datormontāžas, 3d, kolāžas utt.) un visādi citādi variēt, lai iegūtu vizuāli baudāmu rezultātu, kas ieinteresētu skatītāju. Skatītājam "parastajam" ir pilnīgi vienalga vai bildē ir taisns horizonts, vai nogriezta locītava kādā nepareizā vietā. Bildei jābūt harmoniskai un cik novērots, tad visaugstāk tiek vērtēta oriģinalitāte. Vai jūs mūsdienās variet izcelties ar perfekti uzgleznotu gleznu, kā gleznoja pāris gadsimtus atpakaļ? Vai jūs varat izcelties ar melnbaltām dabas fotogrāfijām, kādas fotografēja vairāki simti fotogrāfu gadsimtu atpakaļ? Iespējams, ka ir izņēmumi, bet tādus būs ļoti grūti atrast. Tādēļ daudzi fotogrāfi mūsdienās zina visas šīs standarta klišejiskās lietas un mēģina radīt kaut ko jaunu, neredzētu un tādā veidā kaut nedaudz pārsteigt skatītāju. Šoreiz gribējās vairāk pievērsties standarta jauno fotogrāfu uztverei par labu fotogrāfiju, nevis tēmai par harmonisku foto un oriģinalitāti, jo tas ir ļoti strīdīgs jautājums un lielākā daļa jau uzskata, ka viss ir uzzīmēts un uzfotografēts – tagad tiek radīti tikai atvasinājumi jau esošiem radītajiem darbiem.

Fotogrāfiem ir ļoti svarīgi parādīt savu darbu kvalitāti un tā kā mūsdienās uz papīra reti kurš ātrāda savus darbus, tad rūpīgi jāizvēlas interneta vietnes, kur šos attēlus izvietot. Sociālo tīklu primārais mērķis ir piedāvāt komunikācijas vidi cilvēkiem un katram atrādīt savas mobilogrāfijas, kuras var apskatīt tik pat ātri lielos daudzumos. Problēma rodas meklējot kompromisu, jo kvalitatīvāks attēls aizņem lielāku vietu un attiecīgi lēnāk ielādējas no interneta, kā arī noslogo lēnākus datorus. Tādēļ Facebook mazo bilžu attēlošanai izmanto lielu kompresijas pakāpi, kas būtiski bojā fotoattēlu kvalitāti. Ja ielādējam vidēja izmēra attēlu, tad arī tas neveiksmīgi tiek samazināts vai pat palielināts, kas ir pilnīgi nesaprotama lieta. Draugiem.lv sākumā arī lika milzīgu kompresiju un vēl savu logotipu. Vēlāk jau bez logotipa un bez pārkompresēšanas, bet tagad jau ļauj ielādēt bildes bez pārkompresēšanas pat līdz kādiem 980 pix pa garāko malu horizontālai bildei.

samazināts programāNeliela foto pamācība par to kā saglabāt asumu Web izmēra bildēs. Man regulāri jautā ar ko fotografēts un kā dabūts tāds asums. Protams, lielākā nozīme tajā visā ir objektīvam, kā arī precīzi iestādīts asums un netrīcošas rokas. Tomēr arī publicējot internetā ir savas nianses.

Pēdējā laikā bieži izskan viedokļi par nepieciešamību radīt fotogrāfijas tirgu. Tiek rakstīti daudz dažādi raksti un intervijas interneta resursos un drukātajos mēdijos. 2011.gads ir uzsācies ar intensīvu foto izstāžu eksponēšanu. Sasniedzot teju "pandēmijas" apjomus. Tomēr, fotogrāfijas tirgus kā neveidojas tā neveidojas.

Vēl 1908.gadā vienā no pašizdotā mēnešraksta numuriem, Martiņš Buclers raksta: "Pie mums joprojām spriež par to vai fotogrāfija ir māksla vai nē, kas citviet sen vairs nav apspriežams jautājums!". Ir pagājuši jau vairāk kā 100.gadi, un pie mums joprojām spriež par to pašu jautājumu.

Dmitrijs MedvedevsInternets kļuvis par ļoti nozīmīgu resursu ikdienas dzīvē un it sevišķi mediju darbībā. Internetā informācija izplatās daudz ātrāk un daudz lielākos apjomos - tai iespējama gan vizuāla, gan tekstuāla forma. Krievijas prezidents mēģina būt tuvāk tautai un tādēļ ļoti vienkāršā formātā tiek pasniegta informācija, ko grib dzirdēt vienkāršā tauta. Mūsdienās populāri ir "blogot" (rakstīt emuārus), tādēļ arī Krievijas prezidentam ir sava dienasgrāmata community.livejournal.com/blog_medvedev. Bet vai zinājāt, ka Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs māk arī apieties ar fotoaparātu un ne tikai viņu fotografē, bet arī viņš pats fotografē?
Klavs Bo ChristensenPreses fotogrāfijā ļoti svarīgi ir attēlot notikumus patiesi un manipulācijas netiek pieļautas, jo tad tas nav dokumentālais foto. Par populārākajām manipulētajām fotogrāfijām jau rakstījām un arī karadarbībā izmantotās manipulētās fotogrāfijas saņēma savu daļu ievērības. Ja tur ir acīmredzami viltojumi - fotogrāfijas koriģējumi, tad tagad jaunākais atgadījums ir ar Klavu Bo Christensenu, kura darbus diskvalificējusi Dānijas preses fotogrāfu apvienība dēļ pārliekas "fotošopošanas" (par daudz apstrādāts ar programmu Photoshop).
Černobiļas ekskursijaIespējams daudzi atceras traģiskos notikumus 1986. gada 26. aprīlī, kad notika katastrofa Černobiļas atomreaktorā. Pagājuši vairāk nekā 20 gadi un tagad šī vieta ir ļoti mistiska, kas pievilina tūristus un daudzus fotogrāfus. Tajā apkārtnē ir divas palielas pilsētas: Černobiļa (ukr. Чорнобиль) un Pripjat (ukr. Прип'ять), kas lielā steigā tika pamestas (evakuētas), pametot tur gandrīz visu. Izveidojās tādas kā mirušās pilsētas. Tādēļ tagad apmeklējot šīs vietas ir visai sireāla sajūta un fotogrāfijas no šiem objektiem ir visai iespaidīgas. Ukrainas ceļojumu aģentūra SoloEast piedāvā par visai samērīgām cenām apmeklēt šo objektu no vienas personas līdz pat veselām tūrisma grupām.