AF S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR2015. gada 2. jūlijs. Nikon šodien iepazīstina ar diviem jauniem un jaudīgiem telefoto objektīviem, kas paredzēti profesionāļiem. Tie ir savā klasē vieglākie objektīvi: AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR un AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR.¹
Ar šiem diviem jaunajiem objektīviem Nikon uzlabo divu atzītu un jaudīgu telefoto objektīvu veiktspēju un ievērojami samazina to svaru. Jaunais 500 mm f/4E objektīvs ir par 20 procentiem vieglāks nekā tā priekšgājējs. Savukārt jaunais 600 mm f/4E objektīvs ir pat par 25 % vieglāks.


Abiem objektīviem ir izstrādāts pavisam jauns optikas dizains: ir izmantoti viegli fluorīta stikla elementi, kā arī nanokristālu pārklājums un ED stikls. Lielais svara samazinājums panākts, ieviešot fluorīta elementus, kā arī konstrukcijā izmantojot magnija sakausējumu. Abos objektīvos izmantotas jaunās tehnoloģijas. Tostarp izmantota elektromagnētiskā diafragma, kas nodrošina nemainīgu un precīzu ekspozīciju lielātruma sērijveida uzņemšanas laikā. To novērtēs ikviens, kurš fotografē dinamiskas sporta sacensības. Katrā objektīvā iebūvēta arī jaunākā Nikon vibrāciju samazināšanas tehnoloģija, kas nodrošina iespaidīgas četru pozīciju sniegtās priekšrocības un ietver režīmu SPORT ātras darbības izsekošanai. Nodrošināts arī rotējošs trijkāja stiprinājums ar Kensington drošības slotu un pilnīgi jauniem gultņiem vienmērīgai pārejai starp kompozīcijām. Abu objektīvu Nikon patentētais fluora pārklājums nodrošina aizsardzību pret ūdeni, putekļiem un netīrumiem.
Zurabs Kiknadze (Zurab Kiknadze), Nikon Europe objektīvu, piederumu un programmatūras daļas vadītājs, komentē: “Šī jaunā NIKKOR optika risina vienu no lielākajām jaudīgo telefoto objektīvu problēmām — svaru. Izstrādājot abus jaudīgos telefoto objektīvus, ir ievērojami samazināts svars, kā arī palielināta veiktspēja, izmantojot pavisam jaunu optisko uzbūvi un jaunākās objektīva tehnoloģijas. Vieglais korpuss šajā nozarē ieviesīs lielas pārmaiņas — turot objektīvu rokās, ir mazāka slodze ķermenim un ir uzlabots līdzsvars.”

Labāks līdzsvars
Ikviens, kurš pavadījis laiku uzņemšanas vietā ar lielu jaudīgu telefoto objektīvu rokās, zina, ka nozīme ir katram gramam un ātrums ir ļoti būtisks. Fluorīta stikla dēļ šo jauno objektīvu vieglais korpuss neietekmē attēla kvalitāti. Jaunais 500 mm objektīvs sver 3090 g (aptuveni), un tādējādi tas ir par 790 g vieglāks nekā tā priekšgājējs, un patiesībā sver mazāk nekā pašreizējais 200–400 mm f/4 VR II objektīvs. Jaunais 600 mm objektīvs sver aptuveni 3810 g, un tas ir pat par 1250 g vieglāks nekā tā priekšgājējs. Abiem objektīviem ir samazināts priekšējā gala svars, un fluorīta elementi uzlabo to optisko veiktspēju. Apvienojot to visu ar abu objektīvu ātrdarbīgo f/4 maksimālo apertūru un Nikon iespaidīgo vibrāciju samazināšanas sistēmu, šie jaunie jaudīgie telefoto objektīvi nodrošina īpašu skaidrību un precizitāti. Sporta un dzīvās dabas fotogrāfiem tagad ir pieejamas gan labākas uzņemšanas iespējas, gan vieglāks objektīvs.
AF S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR
Stabilitāte un uzticamība
Daudzas un dažādas funkcijas nodrošina izcilu stabilitāti, uzņemot ar jaunajiem Nikon 500 mm un 600 mm objektīviem. Jaunākās paaudzes Nikon VR tehnoloģija abos objektīvos nodrošina iespaidīgas četru pozīciju sniegtās priekšrocības, efektīvi samazinot izplūdumu, ko var izraisīt kameras drebēšana. VR darbība ir klusa, un abos objektīvos ir pieejams arī Nikon VR režīms SPORT, kā arī automātiskā trijkāja noteikšanas funkcija. VR režīms SPORT nodrošina skatu meklētājā redzamā attēla stabilitāti, fotografējot īpaši ātras kustības, un tas ļauj sasniegt līdzīgu kadru uzņemšanas ātrumu, veicot nepārtrauktu uzņemšanu, un minimālo atbrīvošanas laiku, kāds iespējams, ja VR ir izslēgta. Objektīvos iebūvēta arī elektromagnētiskā diafragma. Šis specializētais mehānisms nodrošina izcilu AF paredzēšanu un stabilu automātiskās ekspozīcijas vadību, it īpaši, ja fotografējat ar lielu kadru uzņemšanas ātrumu.

Ātra fokusēšana
Nikon klusais viļņu motors nodrošina īpaši ātru un īpaši klusu autofokusa darbību ar vienmērīgu manuālo korekciju. Papildus manuālajam režīmam tiek izmantoti divi autofokusa režīmi: A/M piešķir prioritāti autofokusam pat tad, ja tiek lietots fokusa gredzens, bet M/A ļauj nekavējoties pārslēgties no autofokusa režīma uz manuālu darbību AF režīmā. Abos objektīvos izmantotais jaunais fokusa ierobežojums sniedz iespēju fotogrāfiem ierobežot fokusa apgabalu, tādējādi nodrošinot ātrāku objektīva fokusēšanu. Slēdzim ir divas pozīcijas: 600 mm objektīvā ir pozīcijas FULL un ∞–10 m, bet 500 mm objektīvā — FULL un ∞–8 m. Turklāt minimālais fokusa attālums 500 mm objektīvā tagad ir 3,6 m, bet 600 mm objektīvā — 4,4 m.

Uzlabota optiskā veiktspēja
Katram objektīvam ir pilnībā pārveidota optika ar 16 elementiem 12 grupās.
600 mm objektīvā ir izmantoti četri īpaši zemas dispersijas (ED) stikla elementi, savukārt 500 mm objektīvā — trīs. Abos objektīvos izmantots nanokristālu pārklājums un divi fluorīta objektīva elementi. Ir samazināta krāsu aberācija, kā arī tiek efektīvi kontrolēts uzplaiksnījums un attēla dubultošanās. Turklāt abos objektīvos iebūvēta deviņu lapiņu apaļā diafragma, kas nodrošina dabiska izskata nefokusētus apgabalus skaidrai objekta un fona atdalīšanai.

Uzlabota ergonomika
Dažādu ergonomisko uzlabojumu dēļ šie jaunie objektīvi ir izmantojami daudz ērtāk. Jaunie fluorīta stikla elementi ne vien samazina vispārējo svaru, bet arī padara katra objektīva priekšējo galu vieglāku, smaguma centru pārvirzot uz aizmuguri stabilākai darbībai.
Abiem objektīviem ir trijkāja stiprinājuma gredzeni ar pilnīgi jauniem gultņiem, kas nodrošina vienmērīgāku pāreju no horizontālās orientācijas uz vertikālo un pretēji. Lai objektīvi būtu vieglāk pārnēsājami, trijkāja stiprinājums ir novietots tuvāk aizmugurei. Šo izmaiņu rezultātā var arī vieglāk apvērst komplektācijā iekļauto viengabalaino pārsegu. Turklāt statīva stiprinājumi, kas iekļauti katra objektīva komplektācijā, nodrošina lielāku stabilitāti, fotografējot ar statīvu. Abos objektīvos ir saglabāts tas pats slots 40,5 mm ievietojamajam filtram.

Uzticami objektīvi
No autosporta līdz citiem ārtelpu sporta veidiem un no lielajiem dzīvniekiem līdz putniem — ar šiem objektīviem var fotografēt lielā attālumā, tie labi darbojas gandrīz jebkādā apgaismojumā un nodrošina izcilu attēlu asumu un kontrastu. Tā kā dzīvās dabas fotografēšana un ātras darbības iemūžināšana bieži vien notiek skarbos apstākļos, tagad abiem modeļiem — 500 mm un 600 mm — objektīva priekšpusē ir fluora pārklājuma aizsargstikla elements. Pārklājums nodrošina aizsardzību pret ūdeni, putekļiem un netīrumiem, kā arī atvieglo stikla tīrīšanu, nesabojājot virsmu. Viss minētais līdz ar izturīgo konstrukciju un Kensington drošības slotu uz trijkāja stiprinājuma nozīmē, ka šie objektīvi ir piemēroti profesionāla lietojuma stingrajām prasībām.

Piederumi
Objektīvi AF-S NIKKOR 600mm f/4 E FL ED VR un AF-S NIKKOR 500mm f/4 E FL ED VR ir saderīgi ar plaša klāsta AF-I/AF-S telepārveidotājiem līdz sērijai TC-20E (ieskaitot), tādējādi nodrošinot AF darbību, kad tie ir pievienoti ar f/8 saderīgai kamerai. Abi objektīvi ir saderīgi arī ar jauno (papildu) apļveida polarizējošo filtru C-PL405 ar filtra ripu, kas ļauj vieglāk pagriezt filtru pēc tā ievietošanas objektīvā.
Turklāt Nikon izlaiž divus jaunus futrāļus. Futrālis CT-505 ir izstrādāts 500 mm objektīviem, savukārt futrālis CT-608 aizsargā 600 mm objektīvus. Abiem izturīgajiem, bet vieglajiem futrāļiem ir nolokāms rokturis, kas ļauj tos ērti glabāt, kā arī papildu nodalījums filtriem un telepārveidotājiem.
Komplektācijā ar 600 mm objektīvu iekļauts jaunais viengabalainais objektīva pārsegs HK-40, bet ar 500 mm objektīvu nodrošināts esošais viengabalainais objektīva pārsegs HK-34. Kopā ar abiem objektīviem nodrošināts arī Nikon statīva stiprinājums, 40,5 mm ievietojams NC filtrs, uzliekams objektīva priekšējais vāciņš un siksna LN-2.
¹Ar digitālajām vienobjektīva spoguļkamerām saderīgu pilnā kadra (35 mm formāta attēla sensora) f/4 viena fokusa garuma AF 500 mm un 600 mm objektīvu kategorijā, kas pieejami no 2015. gada 3. aprīļa. Apgalvojuma pamatā ir Nikon veiktā pētījuma dati.