Fotografēšanas izmaksas atkarīgas no fotogrāfa prasmes, redzējuma, pieredzes un daudziem citiem faktoriem, bet izdomāju apskatīties izmērāmu lielumu - tehnikas cenas. Kādreiz jau biju vienā rakstā apkopojis cik viss kopā maksā, bet tagad iešāvās prātā, ka interesanti būtu to visu apskatīties par vienu dienu, jeb ja būtu visa tehnika jāīrē un nevajadzētu maksāt par darbu (atkarībā no iepriekš uzskaitītajiem faktoriem). Ātrumā piemetu standarta aprīkojuma īres izmaksas (mana tehnika):

Šī gada sākumā ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) pārdošanā laida daudz un dažāda nosaukuma domēnus, bet daļa ir interesanta tieši fotogrāfiem vai ar fotogrāfiju saistītām organizācijām un personām. Piemēram, daži no jaunajiem domēniem:
.photography
.photo
.photos
.gallery
.graphics
.equipment
.camera
.lighting

Iepriekš sarakstītais par nodokļu nomaksu tā arī nav ticis atbildēts ne no viena profesionāļa puses, izņemot VID viedoklis. Visi uzskata, ka par bezmaksas fotografēšanu, tātad arī par pašportretu, vai ceļojuma fotografēšanu jums VIDam jānomaksā nodokļi un tātad jāreģistrē savu saimniecisko darbību. Daži uzskata, ka ja neesat reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicējs, tad variet turpināt fotografēt bez maksas. Bet ko tad darīt mākslas fotogrāfiem, ja tie tomēr ir reģistrējušies un kādreiz kādu bildi pārdod vai kā savādāk gūst reizēm ienākumus? Jautājums tā arī nav atbildēts līdz galam.
Bet ar to VID uzvaras gājiens nav beidzies. Tagad notiek vēl agresīvākas darbības, kas vērstas pret Latvijas fotogrāfiem, jo ja fotografējat pasākumos, tad jums jābūt arī fotogrāfa izglītību apliecinošs dokuments.

Kaut kā aizdomājos par to, ka mūsdienās māksla ir tā kā nedaudz degradējusies (tīri mans viedoklis). Ja kādreiz māksla un komercija bija viens un tas pats, tad tagad tie ir sadalīti virzieni. Kādreiz amatniekam pasūtīja darbu un viņš radīja to pēc iespējas labāk, lai nākošais klients maksātu vairāk. Piemēram, gleznotājam palūdza uzgleznot kaut ko konkrētu vai izkrāsot baznīcu/pili, bet skulptoram pasūtīja parka/dārza/kapu vai tamlīdzīgas skulptūras. Visus šos amatnieku darbus mēs apbrīnojam vēl šodien, jo tie bija kvalitatīvi izpildīti un pie dažiem tika strādāts pat vairākus gadus. Vai mūsdienās kāds pie viena mākslas darba strādā gadiem? Šaubos. Vai šobrīd māksliniekiem pasūta konkrētas lietas ko izveidot? Jā, iespējams pieminekļu skulptoriem vēl ir šādi pasūtījumi, bet pārējiem ļoti reti, jo tā vairs neskaitās māksla – tā būs komercija mūsdienu izpratnē. Tātad komercija daļēji ir degradējusi mākslu, jo visiem vajag pēc iespējas lētāk un lēti noteikti nebūs darbs vairāku gadu garumā.

1Fotogrāfi, tāpat kā citi, grib pelnīt naudu. Šīs vēlēšanās viņus aizved pa dažādiem ceļiem: kāzas, reportāžas, foto bankas, mākslas darbi, reklāma. Bieži tirgus un konkurenti neļauj fokusēties vienā žanrā, bet prasa apgūt visas fotografēšanas jomas. Arī klienti uzskata: ja kāds ir nosaucis sevi par fotogrāfu, tad viņam jābūt spējīgam strādāt ar jebkuru uzdevumu. Tomēr jāatceras, ka visbiežāk klientus vada emocijas un tikai daļēji - loģika. Tāpēc ja nu kādai topošai sievai paticis kā nofotografēji vecmeitu ballīti, tad var gaidīt, ka viņas vīrs tev paprasīs "pafočēt" viņa uzņēmuma korporatīvu pasākumu. Uzsākot šo ceļu, fotogrāfs, ja visu izdarīs pareizi un kvalitātivi, nodrošīnās sevi ar patstāvīgiem klientiem.

Fotoaprīkojuma noma – tas ir ļoti noderīgi fotogrāfam, vienalga, kāds ir jūsu meistarības līmenis vai veicamie uzdevumi. Piemēram, jūs esat labi apguvis savu pirmo spoguļkameru un esat gatavs profesionāliem izaicinājumiem. Ir pilnīgi skaidrs, ka nepietiks ar lētu standarta objektīvu un iebūvētu zibspuldzi, lai fotografētu nopietnus pasākumus vai viedotu fotosesiju studijā. Lai strādātu kvalitatīvi un iegūtu labu reputāciju, vajadzīgs profesionāls apgaismojums un augstākās kvalitātes optika, kā arī, iespējams, otrs fotoaparāts katram gadījumam. Tas viss maksā dārgi - vairākus simtus latu. Šie tēriņi atmaksāsies, kad sāksiet fotografēt regulāri un iegūsiet daudz rekomendāciju no pateicīgiem klientiem, bet, kamēr jūs tikai stāvat ceļa sākumā, saprātīgāk būtu vajadzīgo tehniku paņemt nomā.

Daudzi pārmet vai komentāros raksta, ka visu bildi sabojā logotips uz bildes. Tā parasti raksta amatieri, kam fotogrāfija ir vaļasprieks un viņi ar foto neko nepelna, tādēļ arī tik mazas zināšanas fotobiznesā. Uzrakstīšu dažus variantus kādēļ logotips ir nepieciešams. Dēļ šī joka esmu daudziem bildes atteicis, kas nav vēlējušies publicēt bildes bez logotipa, piemēram, Delfi.

Tā kā šodien ir starptautiskā intelektuālā īpašuma diena, bet pirms 3 dienām bija starptautiskā grāmatu un autortiesību diena, tad ir īstais brīdis atgādināt par autortiesību jautājumiem arī fotogrāfijas lauciņā, jo tajā diemžēl ir vislielākie pārkāpumi, bet neviens par to nerunā. Mūziku, video, grāmatas, datorprogrammas un citas ar autortiesībām aizsargātās lietas jūs tik vienkārši nevarēsiet nozagt un izmantot komerciāli, bet fotogrāfiju zagšana un izmantošana komerciālām vajadzībām, notiek katru dienu.

QR code latfoto.lvAttīstoties jaunajām tehnoloģijām, tiek izmantotas ar vien jaunas sistēmas un cilvēki meklē arvien ērtāku komunikācijas veidu. Viens no straujāk attīstītajiem produktiem ir mobilais telefons, kurā fotokamera vairs nav nekāds brīnums. Toties telefonā tagad jau iestrādā tādas lietas, ka viņš sāk aizvietot vienkāršākās datora funkcijas - sērfošana internetā, e-pasti, GPS, fotoalbumu veidošana un ļoti daudz citu fotogrāfam noderīgu funkciju. Jau labu laiku ar telefonu var noskenēt preču svītrkodu un ar interneta pieslēgumu noteikt kas tā par preci. Latvijā īsti tas nav attīstījies, bet ir kas tāds, kas varētu būt interesanti arī fotogrāfam - tie ir QR kodi.
Šis jautājums pie fotogrāfiem atgriežas ik pa laikam, jo fotografēšana nav lēts prieks. Tādēļ daudzi jūt, ka viņu fotogrāfijas ir pietiekami labas, lai ar to pelnītu naudu un mēģina to realizēt dažādos veidos. Šoreiz apskatīsim tikai dažus variantus īsumā, lai būtu iespēja pašiem tālāk pētīt, analizēt un pieņemt sev vēlamos variantus. Jāatgādina, ka nekur nauda no gaisa nekrīt un jebkurā variantā ir cītīgi jāstrādā. Nav noslēpums, ka mūsdienās gandrīz katram jau ir fotoaparāts, bet ar fotogrāfijām un savu fotografēšanas prasmi nopelna tikai nedaudzi. Varbūt ir laiks padomāt kā pievienoties šiem nedaudzajiem?